Ekologiczne aspekty pomp ciepła: analiza emisji dwutlenku węgla w cyklu życia urządzenia

0
50
Ekologiczne aspekty pomp ciepła: analiza emisji dwutlenku węgla w cyklu życia urządzenia

Popularność pomp ciepła rośnie z każdym rokiem. Jednym z najważniejszych czynników przemawiających za wyborem tego rozwiązania jest zaś ekologia. Jak troszczy się o środowisko pompa ciepła? CO₂ i inne gazy cieplarniane mają dzięki niej w minimalnym stopniu przedostawać się do atmosfery. Sprawdź, jak to wygląda w praktyce.

Jak dwutlenek węgla wpływa na środowisko?

Pompy ciepła a środowisko – jak to się ze sobą wiąże? Należy przede wszystkim zastanowić się, dlaczego emisja dwutlenku węgla jest niebezpieczna dla naszej planety. CO₂ to związek niezbędny do funkcjonowania ziemskiego ekosystemu. Problemem jest jednak jego nadmiar. Stężenie dwutlenku węgla w atmosferze wzrosło w ciągu ostatnich 200 lat aż trzykrotnie i cały czas rośnie. Natura nie może sobie poradzić z ilością CO₂ wyprodukowaną przez człowieka, czego konsekwencje odczuwamy już dzisiaj. A są to m.in.:

  • efekt cieplarniany,

  • zakwaszenie oceanów,

  • topnienie lodowców,

  • zmiana klimatu.

Wpływ dwutlenku węgla na środowisko jest katastrofalny. I dlatego Unia Europejska dąży do pełnej dekarbonizacji do 2050 roku. Jednym z ważniejszych działań jest upowszechnienie ekologicznych systemów ogrzewania w postaci pompy ciepła. CO₂ ma dzięki temu przestać zmieniać naszą planetę.

Ile wynosi emisja CO₂ w przypadku pomp ciepła?

Pompa ciepła a dwutlenek węgla – jak to wygląda w rzeczywistości? Instalacje grzewcze tego typu wykorzystują energię zgromadzoną w środowisku, dlatego są energooszczędne i ekologiczne. W porównaniu do instalacji opartych na paliwach kopalnych cechują się też znacznie niższą emisją dwutlenku węgla. Co ważne, emisja jest w tym przypadku pośrednia i nie wynika z użytkowania urządzenia, ale z konieczności zasilenia pompy energią elektryczną (przy wysokiej sprawności urządzenia, zużycie energii jest niskie). Jeśli energia ta nie pochodzi ze źródeł odnawialnych, będzie więc pozostawiać niewielki ślad węglowy.

Ile CO₂ emitują ekologiczne pompy ciepła? Zgodnie z danymi Carbon Trust pompy zapewniają oszczędność emisji dwutlenku węgla do ok. 30% w porównaniu do kotłów gazowych. Jeśli zaś pompy ciepła są połączone z odnawialną energią elektryczną, wytwarzanie ciepła jest w 100% neutralne pod względem emisji dwutlenku węgla. Z danych Europejskiego Stowarzyszenia Pomp Ciepła (EHPA) wynika też, że dzięki pompom ciepła kraje UE zmniejszają emisję o 45 megaton dwutlenku węgla rocznie. A stanowi to 4,9% unijnych emisji z budynków.

Cykl życia pompy ciepła a emisja dwutlenku węgla

Pompa ciepła a dwutlenek węgla – jak to wygląda w całym cyklu życia urządzenia? Zastanawiając się nad wysokością emisji, należy wziąć pod uwagę, ile CO₂ wytwarza pompa od etapu produkcji, przez użytkowanie, aż po wycofanie z eksploatacji. Każdy etap ma pewien „koszt” dla naszego środowiska w postaci m.in. energii, którą jest zużywana w procesie produkcyjnym. Istotny jest również rodzaj czynnika chłodniczego, który powinien cechować się niskim GWP (potencjał tworzenia efektu cieplarnianego). Należy też zastanowić się nad tym, co stanie się z pompą po tym, jak przestanie być użytkowana.

Jak więc wygląda emisja dwutlenku węgla w cyklu życia pompy ciepła? W Stiebel Eltron dokładamy starań, aby całkowity ślad środowiskowy był jak najmniejszy. Dlatego stosujemy rozwiązania, które mają sprawić, że produkcja pomp ciepła nie będzie nadmiernie obciążać środowiska. Wprowadziliśmy też nowy czynnik chłodniczy R454C, który spełnia najwyższe wymagania Unii Europejskiej pod względem GWP.

Średnia żywotność naszych pomp ciepła wynosi 10-15 lat, a niektóre systemy działają płynnie nawet po 25 latach. Na koniec okresu użytkowania wiele komponentów nadaje się do recyklingu, co jeszcze bardziej zmniejsza ślad węglowy, który pozostawia pompa. CO₂ nie jest też jedyną substancją, której emisję ograniczysz dzięki nowoczesnemu systemowi grzewczemu. Pompa nie wytwarza pyłów, które szkodzą zdrowiu i środowisku.

Pompy ciepła – ekologia i oszczędność

Pompy ciepła to nowoczesne, ekologiczne i energooszczędne urządzenia, które troszczą się o środowisko. Emisja dwutlenku węgla w ich przypadku jest pośrednia oraz zależy od wielu czynników. W każdym przypadku jest również znacznie niższa od tradycyjnych kotłów na paliwa kopalne. Wciąż powstają też kolejne rozwiązania, jak np. pompy ciepła na CO₂. Jak więc dopasować urządzenie do swoich potrzeb? Skontaktuj się z fachowcami Stiebel Eltron i skorzystaj z zaawansowanych technologicznie rozwiązań.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj