Stworzenie firmy, która dostarczy innowacyjnych rozwiązań, nie jest prostym zadaniem. Nie wystarczy pomysł i sposobność jego wdrożenia – bardzo istotne są także elementy natury prawnej, o których nie można zapominać. Finansowanie startupów, ochrona własności intelektualnej i wiele innych kwestii powinniśmy mieć na uwadze, otwierając nową firmę. Jaką kancelarię do obsługi prawnej warto wybrać?
Kilka słów o finansowaniu
Finansowanie startupów to temat, który zwykle jako pierwszy pojawia się w kontekście zakładania nowej firmy. Startupy najczęściej pozyskują fundusze w nietypowy sposób, na przykład od prywatnych inwestorów. Ci w zamian otrzymują udziały w zyskach – tego typu finansowanie startupów przynosi więc korzyści zarówno jednej, jak i drugiej stronie. Pamiętajmy jednak, że należy podpisać stosowne porozumienia i umowy, aby wszystko odbyło się zgodnie z obowiązującym prawem. Dlatego też dobrze jest wybrać do współpracy kancelarię, która posiada niemałe doświadczenie w tworzeniu i finansowaniu startupów. Choć temat wydaje się być bardzo prosty, w kontekście prawnym może okazać się skomplikowany. Ponadto, dobrze pracować z ekspertami, którzy w razie potrzeby podpowiedzą nam, jak finansować startupy i w jaki sposób kształtować strukturę finansową. Tego typu porady wymagają posiadania wiedzy nie tylko stricte prawniczej, ale również z zakresu finansów i ekonomii.
Kancelaria, która zadba o wszystkie aspekty prawne
Zakładając startup, musimy wziąć pod uwagę bardzo wiele kwestii. Nie tylko samo finansowanie startupów jest istotne, lecz również ochrona własności intelektualnej, znaków towarowych czy strukturyzacja wartości niematerialnych. Oczywiście, nie można zapominać o kwestiach formalnych, związanych na przykład z przygotowaniem pełnej dokumentacji, dotyczącej przeprowadzenia konkretnej transakcji. Obsługa prawna startupu może mieć charakter incydentalny, lecz w miarę rozwoju firmy, zwykle przeradza się w kompleksowe usługi, które świadczone są w sposób niemal ciągły. Wszystko dlatego, że coraz więcej kwestii formalnych należy dopełnić, firma potrzebuje również profesjonalnego doradztwa prawnego. Dlatego też wybierajmy do współpracy doświadczoną kancelarię, która na pierwszym miejscu stawia przede wszystkim klienta oraz jego potrzeby. Pamiętajmy, że nie wszyscy prawnicy mają doświadczenie w obsłudze startupów, dlatego też, przed podpisaniem umowy, dopytajmy o posiadaną wiedzę i praktykę w tym zakresie. W razie potrzeby postawmy na współpracę zdalną z profesjonalistami.