Urządzanie kuchni – na co zwrócić uwagę?

0
208
Urządzanie kuchni - na co zwrócić uwagę?

Kuchnia jest miejscem, gdzie codziennie spędzamy wiele czasu. Musi być zatem nie tylko ładna, ale też praktyczna. O czym nie można zapomnieć rozpoczynając urządzanie kuchni?

Wygodny rozkład mebli kuchennych

Urządzanie kuchni wbrew pozorom nie jest tak skomplikowane, jak mogłoby się wydawać. Wystarczy zapamiętać parę ważnych zasad, by zaprojektować wygodną przestrzeń kuchenną i to bez pomocy profesjonalistów.

Podstawą przy tworzeniu wygodnej kuchni jest zaplanowanie ułożenia mebli. Ważna jest ich liczba, wielkość oraz sposób rozmieszczenia. Na początek warto zaplanować ustawienie najważniejszych elementów, czyli AGD – lodówki, piekarnika, kuchenki i okapu oraz zmywarki i zlewozmywaka. Przyjęło się, że ich ułożenie powinno uwzględniać kolejność przygotowywania jedzenia. Zgodnie z tym najlepiej na skraju kuchni postawić lodówkę, zaraz obok zlewozmywak, a dalej kuchenkę i piekarnik. Każdy z tych elementów powinien znajdować się w zasięgu ręki, przy takim ustawieniu poruszanie się po kuchni będzie łatwiejsze, a gotowanie znacznie przyjemniejsze.

Wystarczająca ilość przestrzeni do przechowywania

Kolejną ważną sprawą jest ilość przestrzeni przeznaczonej do przechowywania wszelkich akcesoriów kuchennych, produktów spożywczych i przede wszystkim naczyń.

Kuchenne szafki muszą być dostosowane do domowników, ilości wspomnianych wyżej rzeczy a także trybu życia tych, którzy korzystają z kuchni. Klasyczne szafki kuchenne na pewno będą idealnym rozwiązaniem w przypadku przechowywania dużych zapasów oraz rozmaitych przetworów, mogą nawet zastąpić spiżarnię. Głębokie szuflady sprawdzą się u osób, które cenią sobie wygodę, a umiejętnie zagospodarowane pozwalają na świetną segregację np. przypraw, sztućców czy herbat i ułatwiają utrzymanie porządku. W obu tych opcjach organizacja jest znacznie łatwiejsza z wykorzystaniem wszelkich organizerów i pojemników do przechowywania. Szafki z oszklonymi drzwiczkami wyjątkowo pięknie się prezentują, zwłaszcza wypełnione barwną porcelaną bądź eleganckim szkłem, jednak wymagają nieco więcej uwagi w kwestii utrzymania porządku. Szafki narożne oszczędzają sporo miejsca, lecz wygodne korzystanie z nich zazwyczaj wiąże się z koniecznością instalacji specjalnego systemu obrotowego ułatwiającego sięgnięcie do wnętrza szafki.

Niezbędne wyposażenie kuchni

Ostatnią, ale równie ważną rzeczą są akcesoria kuchenne, którymi zapełnia się szafki i które będzie ułatwieniem codziennych czynności. Ważne są ostre noże, deski do krojenia, wygodne garnki i patelnie dobrane do rodzaju kuchenki, ale też mnóstwo mniej oczywistych gadżetów, takich jak duże misy, wszelkie półmiski i patery, blachy do pieczenia, wyciskarki i obieraki, sitka i durszlaki oraz różne łopatki przeznaczone do gotowania. Te ostatnie powinny być dopasowane do rodzaju wybranych garnków, całkiem inne są przeznaczone do tych z metalu, a inne do takich z powłoką ceramiczną czy teflonową.

Więcej informacji o projektowaniu kuchni znajdziesz na stronie: https://cowkuchni.pl/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here