Najczęstsze spory spadkowe

0
104

Po śmierci bliskiej osoby między członkami rodziny często dochodzi do konfliktów dotyczących spadku. Rozwiązanie spraw z zakresu prawa spadkowego nierzadko trwa bardzo długo i wiąże się dla stron z ogromnym stresem i dużymi wydatkami. Z czego w większości przypadków wynikają tego rodzaju spory? Na te i wiele innych pytań odpowiadamy w naszym artykule.

Przyczyny konfliktów z zakresu prawa spadkowego

Jednym z głównych powodów powstawania sporów spadkowych jest niezadowolenie spadkobierców dotyczące sposobu podziału masy spadkowej. Prawo spadkowe jasno ustala zasady dziedziczenia majątku po zmarłym – w przypadku braku testamentu kwestię tę reguluje właśnie stosowna ustawa. Nie zawsze jednak pozwala to uniknąć nieporozumień. Wiele osób nie jest usatysfakcjonowanych proponowanym podziałem majątku ruchomego i nieruchomego i ma poczucie, że zostało potraktowane niesprawiedliwie.

Dodatkową komplikacją może być sytuacja, gdy pojawiają się osoby, które mimo bycia nieuwzględnionymi przy obejmowaniu spadkiem również mają prawo dziedziczenia. Może dotyczyć to np. dzieci zmarłego spoza związku małżeńskiego. Inne częste sprawy z zakresu prawa spadkowego dotyczą zachowku – przysługującemu osobom, które zostały pominięte w testamencie, mającym jednak prawo dziedziczenia wynikające z ustawy. Oprócz tego niejednokrotnie osoby wydziedziczone odwołują się od testamentu. Nierzadko też dziedziczący postanawiają dowieść, że ktoś z grona spadkobierców jest niegodny dziedziczenia.

Jak rozwiązuje się spory o spadek?

W przypadku powstania sporu spadkowego zawsze warto zdecydować się na skorzystanie z porady prawnika od prawa spadkowego i to najlepiej na jak najwcześniejszym etapie sprawy– tego typu usługi świadczy na przykład radca prawny Łukasz Robaszkiewicz działający w Katowicach i pobliskich miejscowościach. Osoby korzystające z takiej konsultacji mogą dowiedzieć się, jakie przysługują im prawa, oraz uzyskać wskazówki co do dalszego postępowania w sprawie spadkowej.

Wiele konfliktów dotyczących dziedziczenia nie udaje się rozwiązać w sposób polubowny i konieczne jest wejście na drogę sądową. W takim wypadku również nieocenione okazuje się wsparcie kancelarii specjalizującej się w prawie spadkowym. Stanowi to gwarancję rzetelnego zabezpieczenia swoich interesów prawnych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here