Chyba każdy z nas choć raz w życiu skorzystał z usług kancelarii notarialnej. Bez wizyty w tym miejscu nie jest możliwe sfinalizowanie zakupu mieszkania albo przekazanie go w darowiźnie, uzyskanie aktu poświadczenia dziedziczenia, czy chociażby założenie niektórych typów spółek. Wszystkie powyższe czynności wymagają bowiem formy aktu notarialnego. Sprawdźmy zatem, kto ustala opłaty notarialne i z jakimi kosztami musimy się liczyć, udając się do notariusza.
Kto określa cennik opłat notarialnych?
W przypadku usług notarialnych obowiązują opłaty, które zostały opisane w rozporządzeniu Ministra Sprawiedliwości z dnia 28 czerwca 2004 roku, określającego maksymalne stawki taksy notarialnej, do których należy doliczyć podatek VAT. Oznacza to, że notariusz nie może pobrać opłaty wyższej, niż jej maksymalna wartość, zapisana w rozporządzeniu. Co ważne, wytyczne te dotyczą wszystkich notariuszy.
Tak więc każda czynność notarialna dokonywana przez kancelarię notarialną z Krakowa jest obciążona odpowiednią opłatą, którą klient musi uregulować. Poza wynagrodzeniem notariusza, zwanym również taksą notarialną, notariusz ma obowiązek pobrać od klientów inne opłaty, jak podatki czy opłaty sądowe i odprowadzić je do właściwych instytucji państwowych. Do opłat i podatków inkasowanych przez notariusza należą: podatek od czynności cywilnoprawnych, podatek od spadków i darowizn, a także opłata sądowa. Wysokość tych kwot jest sztywno określona w ustawach o kosztach sądowych w sprawach cywilnych, ustawie o podatku od czynności cywilnoprawnych oraz ustawie o podatku od spadków i darowizn.
Ile kosztują poszczególne czynności notarialne?
Ogólny koszt czynności notarialnych obejmuje opłaty i podatki przekazywane do sądów czy urzędów skarbowych oraz wynagrodzenie notariusza, nazywane taksą notarialną. Wszystkie te składowe są zawarte w dokumencie, jaki sporządza notariusz. Wysokość opłat notarialnych jest uzależniona od rodzaju sprawy, np. darowizna mieszkania, akt poświadczenia dziedziczenia, sprzedaż mieszkania, egzekucja z umowy najmu, czy założenie spółki.
W niektórych przypadkach wpływ na wysokość opłaty notarialnej ma również wartość przedmiotu umowy. Dotyczy to przede wszystkim sytuacji, gdy należy sporządzić umowę sprzedaży, a także umowę darowizny nieruchomości. Wybierając notariusza, u którego będziemy chcieli przeprowadzić czynności prawne, warto korzystać z kancelarii mających elastyczne podejście do klienta. Dzięki temu sprawę będzie można załatwić także poza standardowymi godzinami pracy notariusza, np. w sobotę.